Когато гипсът загуби блясъка си, залятият отпечатък може да се почисти и оформи внимателно. Последващото време за втвърдяване варира според класа на гипса. Ние от SILADENT фиксирахме времето до 10-12 минути +/- 1,5 минути за твърдите гипсове (клас 3). Някои супер твърди гипсове от друга страна са разработени специално да имат по-дълго време на втвърдяване. По време на втвърдяването гипсът задължително трябва да бъде оставен в покой.

Изваждане от отпечатъка
Никога не изваждайте втвърдения модел от отпечатъка по-рано от 30 минути след заливането. За сметка на ниските обемни изменения, алгинатите и хидроколоидните отпечатъци трябва да бъдат почистени, дезинфекцирани и неутрализирани преди да бъдат залети.

Разширение
Всички гипсове се разширяват в края на процеса. Процентът разширение зависи от състава на гипса, околната температура и влажността на въздуха. Сравнение на коефициента на разширение между различни гипсове е възможно единствено, ако са залети при абсолютно идентични условия и имат еднакви времеви интервали. Когато правите подобно сравнение, обръщайте внимание и на DIN – стандарта и конкретните технически данни. Разширението на гипса трябва да се измерва в % след 2 часа, а устойчивостта на натиск в N/mm2 след 1 час. Ако моделът е оставен за известно време на стайна температура и на въздух с ниска влажност, разширението може да се редуцира с 30%. Навлажняването на модела понякога е необходимо, като по този начин ще възстанови първоначалните обемни параметри на модела дори и при втвърден гипс. Гипсът на SILADENT е далеч под граничните нива на разширение по DIN. Така или иначе, разширението на гипса има своите положителни страни именно, за да компенсира свиването на другите материали.

Проблеми с повърхността на гипса
Проблемите с повърхността на гипса, когато се залива алгинатен отпечатък, може да се преодолеят с предварителна обработка на отпечатъка. Отпечатъците могат да се обработят с вода с ниско съдържание на гипс и да се изолират с алгинатен изолатор, за да се предотврати „цъфтящият” вид на повърхността или да се избегне образуването на невтвърдени участъци от модела. Хидроколоидните отпечатъци трябва да се обработват с разтвор на калиев сулфат или калиев карбонат. При наличие на слюнка и съсиреци те трябва внимателно да се отстранят, защото влияят на качествата на денталния гипс.

Накисване на моделите
Гипсовите отпечатъци никога не трябва да са обект на шокови манипулации. Почистването с пароструйка може да отчупи повърхностния слой и да доведе до неточни контури. Най-добре е гипсовите модели да се почистват с мека четка и сапунен разтвор. Краткотрайно накисване може да предпази от наранявания и отчупвания стари модели, по които се подновява работа. Водата, в която се накисват моделите, може да се смеси с калциев сулфат.

Няма коментари:
Публикуване на коментар